Druhy hasicích přístrojů

Druhy hasicích přístrojů

Hasicí přístroje se dělí na více druhů. U nás nabízíme 4 druhy takzvaných hasičáků. A to pěnový hasicí přístroj, vodní hasicí přístroj, sněhový hasicí přístroj a práškový hasicí přístroj. Tyto přístroje jsou vyhrazený druh věcného prostředku požární ochrany, na jehož provoz, ochranu, údržbu, instalaci, ale i kontrolu jsou kladeny vysoké a zvláštní požadavky.

Stejně jako u "hlásičů požáru", tak také u hasicích přístrojů platí, že jejich umístění, druh a počet je stanoven ve schválené projektové dokumentaci příslušné stavby.

Kam umístit hasicí přístroj?

Hasicí přístroj by měl být umístěn na takovém místě, aby byl viditelný, snadno dostupný a rychle použitelný. Logicky nejlepší je umístit ho na místech, kde je nejvyšší pravděpodobnost vzniku požáru, nebo v jejich dosahu (například v kuchyni, dílně, garáži apod.). Hasicí přístroj by měl být především v nejrůznějších dřevostavbách, jako jsou například chatky a chaty, dílna. Jestliže ponecháte hasicí přístroj někde zapadlý v komoře, pravděpodobně si na něj v potřebnou chvíli ani nevzpomenete nebo hasičák nestihnete donést včas.

Přenosné hasicí přístroje se umísťují na svislé stavební konstrukci a v případě, že jsou k tomu konstrukčně přizpůsobeny, na vodorovné stavební konstrukci. Rukojeť hasicího přístroje umístěného na svislé stavební konstrukci musí být nejvýše 1,5 m nad podlahou. Hasicí přístroj můžete umístit i na podlahu nebo jinou vodorovnou stavební konstrukci, ale zároveň ho musíte vhodným způsobem zajistit proti pádu, např. řetízkem nebo podstavcem.

Ke kolaudací domu se nejčaštěji používá práškový hasicí přístroj 6kg s vyšší hasební schopností. Je to (na rozdíl třeba od vodních hasicích přístrojů) téměř univerzální přístroj, který lze vedle hašení některých pevných látek použít také na hořlavé kapaliny a plyny (např. propan-butan, benzín, oleje, karma) i na elektrické zařízení pod proudem

Vodní hasicí přístroj je zase nejvhodnější pro hašení pevných hořlavých látek (dřevo, papír, uhlí, textil), jeho nevýhoda je však v tom, že se nesmí použít k hašení zařízení pod napětím, ani při hašení hořlavých kapalin (např. Benzínu).

Pěnový hasicí přístroj je vhodný zejména pro hašení hořlavých kapalin jako benzín, nafta, olej.

Na trhu je rovněž k dostání sněhový hasicí přístroj – ten je vhodný zejména na hašení elektrických zařízení pod proudem (včetně jemné elektroniky a mechaniky), dále pak hořlavých kapalin a plynů.

Pohotovým a účinným pomocníkem pro případ začínajícího požáru je také hasicí sprej, nebo hasicí koule Fireball Elide s nejrůznějšími náplněmi. Hlavní výhodou je zejména snadná manipulace (a z ní plynoucí rychlý zásah), dále pak spolehlivost a výhodná cena. Největší uplatnění naleznou v automobilech, domácnostech, dílnách, kancelářích, při kempinku a grilování.

Pamatujte, že pokud hasicí přístroj jednou použijete (byť sebekratší dobu), je nutné dát přístroj znovu naplnit a zkontrolovat. Kdybyste totiž proti požáru použili již částečně vyprázdněný přístroj, mohli byste hasivo spotřebovat ještě před zdoláním plamenů.

Dále je důležité každý rok provádět revizi na hasícím přístroji a po 5-ti letech provést tlakovou zkoušku (u vodních HP po třech letech) pověřenou osobou.

 

Odeslat článek známému   Vytisknout